Bractwo Żywego Różańca oraz Matka Boska Częstochowska - Polska Misja Katolicka Strasbourg

STRASBOURG
POLSKA MISJA KATOLICKA
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Przejdź do treści

Bractwo Żywego Różańca oraz Matka Boska Częstochowska

Maryjność PMK
Polacy poza granicami Ojczyzny
zawsze byli mocno związani z Maryja.
Wyrazem tej maryjnej pobożności w Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Strasburgu było założenie w 1954 r. Bractwa Żywego Różańca, które w 1961 r. ufundowało sztandar maryjny, a w 1963 r. - obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jest tak bardzo bliski sercu każdego Polaka. Bractwo to nieprzerwanie działa
Obecnie  jego zelatorką jest pani Magdalena Wróblewska , która przejęła  obowiązki zelatorki od Pani Marii Krawczyk, która już w roku 1992  zainicjowała odmawianie dziesiątki różańca po Mszy św. niedzielnej.  Tradycję tą utrzymują do dnia dzisiejszego zarówno członkowie Róży  różańcowej oraz wszyscy chętni parafianie.
Z zachowanych dokumentów wynika, że w okresie, kiedy Polacy gromadzili się w Kaplicy Wszystkich Świętych w Strasburgu, szczególnie uroczyście obchodzono dzień 3 maja, związany ze Świętem Matki Bożej Królowej Polski i rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Organizowano wtedy procesje z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz akademie.

Tradycja ta jest nadal podtrzymywana. Szczególnie uroczyście obchodziliśmy ten dzień w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Po Mszy św. odbył się z tej okazji koncert solistki Anny Lasoty oraz pianisty Jakuba Kraszewskiego.
W 2012 r. naszą parafię „odwiedziła” na jeden dzień Maryja w kopii wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej wędrującej po całym świecie pod hasłem: „Od oceanu do oceanu”.
        
 
Najświętsza Panno Maryjo, Przeczysta Matko Boża, Niepokalana Dziewico!
 

W Twoje ręce powierzamy wielką sprawę ochrony cywilizacji życia i miłości. Żyjemy w trudnym czasie wielkiego, globalnego ataku cywilizacji śmierci. Ginie bardzo wielu niewinnych ludzi – nienarodzone dzieci, starzy i chorzy. Liczba ofiar przekracza już dwa miliardy ludzkich istnień. Każdego dnia ginie kolejne 50 tysięcy dzieci w łonach matek. Wielu ludzi w ogóle nie chce mieć dzieci. Coraz powszechniejsze stają się środki niszczące płodność i życie.  

Narasta niepłodność małżonków. Ludzkie dziecko staje się produktem nowoczesnej technologii, dawcą komórek i organów. „Wytwarza się” dzieci o określonych cechach, pozostałe poddając selekcji. Setki tysięcy zamrożonych poczętych dzieci czeka w ciekłym azocie pomiędzy życiem a śmiercią.   

Międzynarodowe prawo stanowione przez ludzi odmawia ochrony prawnej życiu poczętego dziecka. Kolejne kraje legalizują eutanazję. Narasta atak na małżeństwo i rodzinę.
 
 
Najświętsza Matko! Obiecujemy Ci, że ze wszystkich sił będziemy chronić ludzkie życie, zwłaszcza małe i bezbronne.      

Stajemy przed Tobą, Matko Zbawiciela, z pełną świadomością, że sami nie jesteśmy w stanie wygrać tego globalnego zmagania. Stań na czele ruchów obrony życia i prowadź nas. Ochroń życie! Ocal rodziny! Dodaj nam sił!  

Uproś u Swojego Syna zwycięstwo cywilizacji życia i miłości!
 
 
Częstochowa, Jasna Góra, 28 stycznia 2012 r.
 
W maju 2012 r., pod hasłem Od Oceanu do Oceanu, Ikona Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła bardzo szczególną peregrynację. Wyruszywszy z Częstochowy, Matka Boża przemierza całą Azję i Europę, aby pod koniec grudnia dotrzeć do Fatimy - punktu docelowego europejskiej części podróży, dając tysiącom wiernych niepowtarzalną okazję do wspólnej modlitwy w intencji obrony cywilizacji miłości i życia.
 
We Francji (od 26 listopada do 10 grudnia) koordynację pielgrzymki powierzono bractwu Notre Dame de France, z racji niemałego doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach.
 
 
W Strasburgu Ikonę przyjęła parafia Matki Bożej z Lourdes wraz ze wspólnotą Polskiej Misji Katolickiej - od 29 do 30 listopada 2012 r. W modlitwie wzięła udział grupa naszych rodaków, przedstawiciele parafii Matki Bożej z Lourdes oraz wielu innych parafii Strasburga. Ponad 10 osób pozostało na całonocne czuwanie przy Ikonie Matki Bożej Częstochowskiej.
 
PROGRAM MODLITWY W STRASBURGU
 
29 listopada 2012 r.
 
19.00 – Oficjalne przyjęcie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w parafii
 
19.10 – Różaniec prowadzony przez Bractwo Żywego Różańca
 
20.00 – Msza Święta
 
21.30 – Czuwanie modlitewne – część I
 
22.30 – Nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko życiu
 
23.30 – Nocne czuwanie modlitewne
 
30 listopada 2012 r.
 
6.30 – Godzinki
 
7.00 – Msza Święta
   
                                      
Od 2005 roku w naszej wspólnocie polskiej - z inicjatywy ks. Aleksandra Dziadowicza - co roku podejmowane jest dzieło „Duchowej adopcji dziecka poczętego” pod sztandarem Matki Bożej. Taką adopcję podejmujemy zazwyczaj podczas rekolekcji wielkopostnych (blisko uroczystości Zwiastowania Pańskiego) i kończymy uroczyście podczas rekolekcji adwentowych. Bierze w niej udział od 20 do 30 osób.
Wielkim wydarzeniem dla naszej wspólnoty była instalacja relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego w dniu 9 grudnia 2012 r. Relikwie te zostały uroczyście przyjęte w Niepokalanowie przez ks. proboszcza Ryszarda Górskiego oraz księży studentów Wojciecha Niemczewskiego i Tomasza Syldatka. Zakupiono wówczas też figurę, w której relikwie zostały umieszczone.
To wydarzenie było dla wielu parafian impulsem do przystąpienia do Rycerstwa Niepokalanej. 9 grudnia 2012 r. przystąpiło do niego 26 osób, 17 marca 2013 r. podczas rekolekcji wielkopostnych - 14 osób, a 9 grudnia 2018 r., kiedy rekolekcje adwentowe prowadził Ojciec Piotr Lenart, franciszkanin, wiceprezes „Stowarzyszenia Niepokalanej” w Polsce - 34 osoby.
W dniu 8 grudnia 2013 r., w pierwszą rocznicę instalacji relikwii, w nawiązaniu do zakończenia Roku Wiary, została poświęcona chorągiew upamiętniająca Matkę Bożą Niepokalaną oraz św. Maksymiliana i Rycerstwo Niepokalanej.

W dniu 13 grudnia 2015 r., podczas rekolekcji adwentowych prowadzonych przez Ojca Krzysztofa Pawłowskiego, Karmelitę Bosego, ponad 50 naszych parafian przyjęło szkaplerz.
„Szkaplerz Matki Bożej z góry Karmel” jest znakiem wyrażającym macierzyńską miłość Maryi oraz nasze przyjęcie i odwzajemnienie tej miłości. Osoby świeckie przyjmują szkaplerz w postaci dwóch kawałków materiału połączonych tasiemką i opadających na piersi i plecy. Istnieje także forma medalika szkaplerznego.
Ważnym wydarzeniem dla naszej wspólnoty było umieszczenie 8.02.2015 roku, z okazji święta patronalnego, relikwii Ojca św. Jana Pawła II w kościele, w którym się gromadzimy.





Thirenbach
W historię PMK w Strasburgu wpisuje się również pielgrzymka Polaków do sanktuarium w Thirenbach, które jest nazywane „Alzacką Częstochową”. Jest to coroczne spotkanie Polaków, zwłaszcza z Górnego Renu, ale także przedstawicieli PMK w Strasburgu, w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego. Pierwsza pielgrzymka odbyła się 9 września 1937 r. Przed wojną w pielgrzymce brali udział Polacy z Basenu Potasowego i Miluzy, zaś po II wojnie światowej dołączyli do niej Polacy z Dolnego Renu, Lotaryngii, Niemiec i Szwajcarii. W 1952 roku w sanktuarium umieszczony został obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz jest niesiony w procesji podczas dorocznej pielgrzymki. Pielgrzymka ta zawsze była okazją do zaprezentowania polskiego folkloru i tradycji naszego narodu.

CREATED BY  M. KŁOBUCHOWSKI
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Wróć do spisu treści