Fatima - Polska Misja Katolicka Strasbourg

STRASBOURG
POLSKA MISJA KATOLICKA
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Przejdź do treści

Fatima

Maryjność PMKW latach 90-tych z inicjatywy grupy parafian, pochodzenia portugalskiego, wnętrze naszego kościoła wzbogaciło się o figurę Matki Bożej Fatimskiej, która przez nich została ufundowana. Było to okazją do rozpoczęcia
procesji fatimskich, które mają miejsce od mają do października, każdego 13-go dnia miesiąca.
Są one kontynuowane do dnia dzisiejszego. Procesje te gromadzą przedstawicieli różnych parafii. Odmawiany jest różaniec, po nim odprawiana Msza sw., a następnie ma miejsce symboliczna procesja z figurą przez środek kościoła do kaplicy Najświętszego Sakramentu, w której na stałe jest umieszcza figura Matki Bożej.  
Nasza wspólnota uroczyście przeżywała 100-lecie objawień w Fatimie. Poprzez specjalną nowennę przygotowaliśmy się do aktu oddania naszej wspólnoty francuskiej i polskiej w opiekę Niepokalanego Serca Maryi.  
Podczas obchodów związanych ze 100-leciem objawień oraz z 50-leciem konsekracji naszego kościoła ks. Biskup Vincent Dollmann dokonał oddania naszej wspólnoty, naszych rodzin i nas samych, Niepokalanemu Sercu Maryi.  
Owocem jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich, była pielgrzymka 35 naszych parafian do tego sanktuarium, w którym zostało nam przekazane orędzie Maryi nadal aktualne dla Kościoła oraz naszego życia. Pielgrzymkę zorganizował ks. Adam Zieliński. Obok Fatimy zwiedziliśmy inne sanktuaria oraz ciekawe miejsca w Portugalii.
W kontekście objawień fatimskich Kardynał Karol Wojtyła podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku mówił:” Stoimy w obliczu największej w historii konfrontacji, z jaką ludzkość miała kiedykolwiek do czynienia...w obliczu ostatecznej konfrontacji między kościołem a anty-kościołem, ewangelią a anty-ewangelią. Ta konfrontacja została wpisana w plany Bożej Opatrzności. Jest to czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski Kościół w szczególności.”

Pytany zaś już jako papież Jan Paweł II o trzecią tajemnicę fatimską, wziął do ręki różaniec i powiedział:” Oto lekarstwo na zło! Módlcie się, módlcie się i o nic więcej nie pytajcie. O całą resztę zwróćcie się do Maryi.”. A co się stanie z Kościołem?
„Musimy być dobrze przygotowani, na bliskie już wielkie próby, włącznie z poświęceniem własnego życia i z naszym całkowitym oddaniem Chrystusowi i dla Chrystusa. Próby będą mogły być mniej dotkliwe na skutek naszych modlitw, ale nie można ich uniknąć, gdyż prawdziwa odnowa Kościoła, będzie mogła nastąpić tylko w taki sposób. Tak jak wiele razy Kościół odradzał się z krwi, tak i tym razem nie będzie inaczej
Odmawiajmy dużo i często święty różaniec.”
W duchu fatimskim od roku 2012 odprawiane są w naszym kościele Msze św. w pierwsze soboty miesiąca o godz.9.30. Po Mszy św. udajemy się na modlitwę pod figurę św. Maksymiliana, w której umieszczone są jego relikwie (uroczyście wprowadzone w grudniu 2012 roku).
CREATED BY  M. KŁOBUCHOWSKI
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Wróć do spisu treści