1.11.2019 – Uroczystość Wszystkich Świętych - Polska Misja Katolicka Strasbourg

STRASBOURG
POLSKA MISJA KATOLICKA
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Przejdź do treści

1.11.2019 – Uroczystość Wszystkich Świętych

Ebene 2
ZDJĘCIA
Kartka ze Strasburga – 01.11.2019

” za naszą i waszą wolność”Jak co roku w imię pamięci o naszej Ojczyźnie i tych, którzy dla niej oddali życie, w Uroczystość Wszystkich Świętych, po Mszy św. udaliśmy się na cmentarz wojskowy w Strasburgu / dzielnica Cronenbourg /, gdzie spoczywają polscy żołnierze i jeńcy wojenni. , aby za nich się pomodlić przywołując ich imiona i nazwiska, aby przy ich mogiłach zapalić znicze i złożyć kwiaty.
 
Mimo deszczu zgromadziła się grupa naszych rodaków wraz z przedstawicielami żołnierzy stacjonujących w euro korpusie w Strasburgu i ich kapelanem ks. płk Piotrem Majką.
 
Te chwile zadumy i modlitwy przenosiły nasze serca i myśli w ojczyste, rodzinne strony, i łączyły duchowo z tymi, którzy również w tym dniu pochylali się nad mogiłami naszych przodków oraz tymi, którzy zostawili dobry ślad w naszym życiu.

Na strasburskim cmentarzu wojskowym w Cronenburgu znajdują się 32 mogiły polskich żołnierzy i jeńców wojennych poległych w latach 1940-41. Mogiły 23 żołnierzy zostały przeniesione z cmentarza komunalnego na cmentarz wojskowy z inicjatywy Konsula Generalnego RP w Strasburgu, Pana Piotra Szymanowskiego, na jesieni 2003 roku, na koszt francuskiego Ministerstwa Obrony i władz Strasburga.
 
Uroczyste poświęcenie grobów odbyło się 13 listopada 2003 r. z udziałem Konsula Generalnego RP w Strasburgu, burmistrza Strasburga, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Francji, pocztu sztandarowego, polskich księży, rodzin poległych, przedstawicieli miejscowej Polonii oraz lokalnej prasy i telewizji.
 
Od 2009 roku, proboszcz Parafii Matki Bożej z Lourdes, ksiądz Ryszard Górski, organizuje coroczne spotkania modlitewne w dniu 1 listopada na cmentarzu w Cronenburgu.

Podklad "Vienna Waltz - Puellae Orantes" jest wykorzystany za zgoda opiekuna
i dyrygenta Dziewczęcego Choru Katedralnego "Puellae Orantes"  ks. Władysława Pachoty.
VIDEO-PREZENTACJA (FILM MP4)


CREATED BY  M. KŁOBUCHOWSKI
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Wróć do spisu treści