Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - Polska Misja Katolicka Strasbourg

STRASBOURG
POLSKA MISJA KATOLICKA
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Przejdź do treści

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Ebene 2
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
 
- Polska Misja Katolicka w Strasburgu -.
 
” Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jego jest Chrystus” – ks. Piotr Skarga
 
 
W naszej polskiej wspólnocie w Strasburgu setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była podkreślana podczas różnych uroczystości czy spotkań. Pragniemy szczególnie zwrócić uwagę na trzy wydarzenia, które tę rocznicę zaznaczyły w szczególny sposób.
 
 
11 listopad 2018
 
W tym dniu nasza polonijna wspólnota w Strasburgu oddała cześć tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny składali ofiarę z życia walcząc w imię haseł: „za nasza i wasza wolność” oraz „Bóg, honor, Ojczyzna”.
 
Nasze świętowanie rozpoczęło się o godz. 11h biciem dzwonów na znak jedności z narodem francuskim, a zakończyło wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego jako znaku łączności z naszymi rodakami w kraju i poza jego granicami.
 
Centralnym punktem obchodów Święta Niepodległości była Eucharystia, na której bardzo licznie zgromadzili się Polacy ze Strasburga i okolic oraz przygranicznych terenów Niemiec.
 
W uroczystości wzięli udział: ambasador Janusz Stańczyk, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polski przy Radzie Europy, generał brygady Wojciech Kucharski wraz z żołnierzami stacjonującymi w euro korpusie w Strasburgu oraz harcerze i poczty sztandarowe. Uroczystość uświetnił przybyły z Polski wojskowy poczet sztandarowy z udziałem trębacza.
 
Na zakończenie Mszy sw. miała miejsce modlitwa dziękczynna z odśpiewaniem „Te Deum Laudamus”, „Roty” oraz hymnu „Boże coś Polskę”.
 
Po Mszy Świętej. harcerze z naszej parafii wraz z grupą wokalno-muzyczną, wykonali inscenizacje nawiązującą do trudnych kart historii naszej Ojczyzny, zakończoną optymistycznym akcentem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu polskiego: „Jeszcze Polska nie zginęła”.
 
Nasza uroczystość była przypomnieniem, że tym co pomagało Polakom w trudnych chwilach dziejów naszego narodu zachować wewnętrzną wolność, która była drogą do odzyskania wolności zewnętrznej, była wiara i rodzina. Stąd musimy uczynić wszystko, aby w obecnej rzeczywistości bronić wiary i rodziny, a tam, gdzie dziś żyjemy mamy być świadkami i posłańcami tych wartości.
 
 
 
Niedziela Chrztu Pańskiego – styczeń 2019 roku
 
 
W Niedziele Chrztu Świętego, w polskiej parafii w Strasburgu zostały wystawione „Jasełka”, które poprzez swoją treść doskonale wkomponowały się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tekst scenariusza był bowiem oparty na słynnym utworze Lucjana Rydla „Betlejem Polskie”, w którym na kanwie bożonarodzeniowej opowieści betlejemskiej, wpisanej w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną, przywołana została polska przeszłość.  
 
Wystawiony został III akt, „Żłóbek”, w którym rozwinięty wątek składania Jezusowi hołdu, stał się podniosłym widowiskiem patriotycznym, pełną wiary manifestacją uczuć narodowych. W barwnym korowodzie przesuwały się przed żłobkiem postaci sławnych i potężnych królów polskich, wodzów, powstańców, bohaterów i męczenników polskiej sprawy. Wszyscy składali przed Jezusem narodowe pamiątki, symbole walk, klęsk i zwycięstw.                       
 
” Betlejem Polskie”, wystawiane jeszcze pod zaborami, wlewało w serca Polaków otuchę i nadzieję na lepsze jutro.
 
Mimo, że od czasów niewoli minęło wiele lat, także i dziś u wielu oglądających, spektakl wyciskał łzy wzruszenia, a serca napawał narodową dumą. Sadze, że w naszej rzeczywistości treści „Betlejem Polskiego” maja swoje znaczenie i przekazują ważne wartości.
 
Ważną rolę w przedstawieniu odegrała wspaniale przygotowana prezentacja ukazująca poprzez obraz i muzykę piękne, jak i trudne karty naszej „polskiej drogi”, które były także ilustrowane wnoszonymi przez dzieci datami, przypominającymi najważniejsze wydarzenia z naszej historii.  
 
Całość przedstawienia zakończyła się wniesieniem zapalonych świec jako wezwania do odpowiedzialności za przekaz wiary i tradycji narodowej kolejnym pokoleniom. Na zakończenie wszyscy, zarówno widzowie jak i aktorzy, połączyli się w modlitwie w intencji Ojczyzny poprzez śpiew kolędy: „Podnieść rękę Boże Dziecię”.  
 
Po „Mszy sw. i „Jasełkach” miało miejsce tradycyjne spotkanie naszej wspólnoty przy przyniesionych przez parafian ciastach.  
 
 
Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku
 
 
W niedziele 5 maja podczas uroczystej Mszy świętej w Strasburgu, dziękowaliśmy Bogu za obecność Maryi w historii zbawienia i w historii naszego narodu, wyrażając również wdzięczność za dar Konstytucji 3 maja 1791 roku, w której wyraziła się mądrość naszego narodowego ducha oraz za odzyskanie 100 lat temu przez Polskę niepodległości. Pamięć o tym co było, łączyła się z ufnym zawierzeniem Bogu naszej teraźniejszości i przyszłości.
 
Udział w uroczystości wzięli żołnierze stacjonujący w euro korpusie w Strasburgu z ich generałem Wojciechem Kucharskim, reprezentanci Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu, harcerze oraz nasi rodacy z Alzacji i Niemiec.
 
Uroczystość została uświetniona przez wspaniały koncert w wykonaniu Pani Anny Lasoty absolwentki Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim, solistki Teatru Muzycznego w Poznaniu, laureatki nagrody im Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Wokalistka Musicalowa, odznaczonej Medalem Młodej Sztuki w kategorii „Teatr” i odtwórczyni głównych ról w wielu przedstawieniach oraz Pana Jakuba Kraszewskiego absolwenta Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej. Laureata ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Dwukrotnie odznaczonego nagrodą dla najlepszego organisty podczas Internationaler Malchower Kirchenpreis.  W pierwszej części koncertu zostały przedstawione utwory o tematyce patriotycznej, a w drugiej znane utwory klasyków światowej muzyki.


Obchody 100-lecia  oraz inscenizacja nawiązująca do trudnych kart historii naszej Ojczyzny
Jasełka
Podziękowanie Bogu za obecność Maryi w historii zbawienia i w historii naszego narodu oraz wspaniały koncert w wykonaniu Pani Anny Lasoty absolwentki Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
CREATED BY  M. KŁOBUCHOWSKI
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Wróć do spisu treści