Rozważania Biblijne do Czytań Niedzielnych - Marzenna Szeszko - Polska Misja Katolicka Strasbourg

STRASBOURG
POLSKA MISJA KATOLICKA
Mission Catholique Polonaise de Strasbourg
Przejdź do treści

Rozważania Biblijne do Czytań Niedzielnych - Marzenna Szeszko

VI Niedziela Wielkanocna - 09 maja 2021
Pierwsze czytanie  -  Dz 10, 25-48

Kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: «Wstań, ja też jestem człowiekiem». Rozmawiając z nim, wszedł i zastał licznie zgromadzonych. Przemówił więc do nich: «Wiecie, że zabronione jest Żydowi przestawać z cudzoziemcem lub przychodzić do niego. Lecz Bóg mi pokazał, że nie wolno żadnego człowieka uważać za skażonego lub nieczystego. Dlatego też wezwany przybyłem bez sprzeciwu. Zapytuję więc: po co mnie sprowadziliście?» Korneliusz odpowiedział: «Cztery dni temu, gdy modliłem się o godzinie dziewiątej w swoim domu, stanął przede mną mąż w lśniącej szacie i rzekł: "Korneliuszu, twoja modlitwa została wysłuchana i Bóg wspomniał na twoje jałmużny. Poślij więc do Jafy i wezwij Szymona, zwanego Piotrem. Jest on gościem w domu Szymona garbarza, nad morzem". Posłałem więc natychmiast do ciebie, a ty dobrze zrobiłeś, żeś przyszedł. Teraz my wszyscy stoimy przed Bogiem, aby wysłuchać wszystkiego, co Pan tobie polecił». Wtedy Piotr przemówił w dłuższym wywodzie: «Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie. Posłał swe słowo synom Izraela, zwiastując im pokój przez Jezusa Chrystusa. On to jest Panem wszystkich. Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów». Kiedy Piotr jeszcze mówił o tym, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali nauki. I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z Piotrem, że dar Ducha Świętego wylany został także na pogan. Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga. Wtedy odezwał się Piotr: «Któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego tak samo jak my?» I rozkazał ochrzcić ich w imię Jezusa Chrystusa. Potem uprosili go, aby zabawił jeszcze kilka dni.
-       W tekscie Dziejow Apostolskich, niemal na kazdej stronie jest mowa o dzialaniu Ducha Swietego. To dzieki Niemu, mlody Kosciol stawia czola przeciwnosciom i nowym wyzwaniom oraz osmiela sie wychodzic ku nowym sluchaczom…
Wiele dzieli Piotra i Korneliusza.
Piotr, wierzacy i praktykujacy Zyd, od niedawna jest uczniem Jezusa.
Korneliusz to poganin, przedstawiciel okupanta bowiem jest setnikiem w armii rzymskiej, w kohorcie zwanej italską. Prawdopodobnie sympatyzowal religii zydowskiej ale bez zaangazowania sie – nie byl obrzezany i nie przestrzegal prawa.
Oboje maja prorocze sny tego samego dnia.
·         Korneliusz sni, ze Aniol Bozy kaze mu poszukac Piotra i zaprosic go do siebie.
·         Z kolei Piotr, oddalony o wiele kilometrow, ma dziwny sen…ktory nie daje mu spokoju i burzy jego przyzwyczajenia. Snia mu sie rozne zwierzeta, w tym takze te ktore sa uznawane przez narod wybrany za nieczyste. Tymczasem pewien glos kaze mu: “Zabij je i zjedz…” Piotr jako Zyd, od dziecinstwa przestrzegajacy prawa, waha sie bo nie chce sie mu sprzeniewierzyc. Dlatego glos tlumaczy mu, ze tylko Bog moze decydowac, co jest czyste i co nim nie jest. Ten sen powtarza sie trzy razy. Piotr jest poruszony i zaklopotany…
W takim stanie zastaja go ludzie wyslani przez Korneliusza. Zapraszaja go, by udal sie z nimi do domu…poganina. Lukasz opowiada, ze Duch Swiety podszeptuje Piotrowi, co powinien zrobic – bez skrupulow pojsc do domu Korneliusza.
Czytany dzis fragment Dziejow Apostolskich zaczyna sie w tym wlasnie momencie. Piotr wchodzi do domu Korneliusza, ktory pada mu do nog. Piotr podnosi go mowiac: «Wstań, ja też jestem człowiekiem».
Wtedy Piotr nagle zrozumial przeslanie snu, ktory wczesniej tak bardzo zakłócil jego spokoj. Zrozumial, ze Bog zaprasza go, by odtad nie dzielil ludzi na “czystych” i “nieczystych”, by bez skrupulow i bez wahania szedl do kazdego, do ktorego On go posle.
Jest to zapowiedz nowego etapu:
-              Otworzenia drzwi dla pogan.
-              Odtad chrzescijanie pochodzenia zydowskiego, zaczynaja rozumiec, ze zachowanie wiernosci Prawu, nie znaczy juz powielania sposobow postepowania ich ojcow…
«Wiecie, że zabronione jest Żydowi przestawać z cudzoziemcem lub przychodzić do niego. Lecz Bóg mi pokazał, że nie wolno żadnego człowieka uważać za skażonego lub nieczystego. Dlatego też wezwany przybyłem bez sprzeciwu.
Psalm 98, 1-6

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem cuda uczynił.
Zwycięstwo zgotowała Mu Jego prawica
i święte ramię Jego.

Nasz Pan okazał swoje zbawienie:
na oczach narodów
objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
wobec domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Radośnie wykrzykuj na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się i weselcie, i grajcie!

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,
przy trąbach i dźwięku rogu:
radujcie się wobec Pana, Króla!
-              Psalm ten byl spiewany w liturgii zydowskiej w czasie osmiodniowej celebracji swieta Namiotow. Liturgia ta skladala sie z oficjum pokutnego, ze skladania ofiar przeblagalnych, takze z modlitw dziekczynnych i tak zwanych obrzedow “swiat krolewskich”. W czasie tych obrzedow, spiewano i wykrzykiwano radosnie na czesc zwycieskiego krola. Grano na trabach i rogach, a tlumy klaskaly na jego czesc….
Te obrzedy “swiat krolewskich” byly praktykowane od szostego wieku pne czyli po niewoli babilonskiej, a wiec w czasach gdy zaden krol nie zasiadal na tronie Izraela….Pamietano o obietnicach Bozych, o tym ze pewnego dnia nastanie nowy krol, bedacy potomkiem Dawida. Celem tych praktyk bylo umocnienie nadziei ale tez i wiary w to, ze Bog jest jedynym Panem dziejow.
“Nasz Pan okazał swoje zbawienie: na oczach narodów”
-              Sa to slowa narodu wybranego podkreslajace jego uprzywilejowana relacje z Bogiem. Z biegiem czasu zrozumie on, ze Bog posyla go do innych narodow, aby glosil im Jego Milosc, by po malu cala ludzkosc mogla wejsc do Przymierza.
-              “narody” symbolizuja tu wszystkie narody, zatem takze poganskie
“Wspomniał na dobroć i na wierność swoją wobec domu Izraela.”
-              Te slowa nawiazuja do Przymierza.
-              Bog daje sie poznawac narodowi, ktory sam wybral.
-              Umieszczenie tego zdania zaraz po tym, w ktorym jest mowa o “narodach” znaczy, ze to wybranie jest tez misją – ze narod wybrany nie jest “jedynakiem” ale “starszym bratem” przyszlych narodow, ktorym bedzie dane wejsc do Przymierza….
Psalm 98:
1.           Wyraza milosc Boga dla narodu wybranego i dla calej ludzkosci.
2.           Jest silna proklamacja Boga-Krola.
-              Tekst oryginalny tego psalmu zawiera to samo slownictwo hebrajskie, ktore uzywane bylo w dniach militarnych zwyciestw, kiedy wykrzykiwano na czesc zwyciescy.
·                    “Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy, przy trąbach i dźwięku rogu: radujcie się wobec Pana, Króla! “
-              Narod wybrany spiewajac pslam 98, wspomina wszystkie zwyciestwa swego Boga. Jednak jednoczesnie spiewa tez na czesc tego zwyciestwa, ktore nastapi na koncu czasow – Jego definitywnego zwyciestwa na zlem.
·                    “Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem…” (Pwt 5,15)
Drugie czytanie   -  z pierwszego listu  Jana   4, 7-10

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje,narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy
-       Czytany dzis fragment, pochodzi z listu Jana, napisanego do jednej ze wspolnot chrzescijanskich, w drugiej polowie pierwszego wieku. Wspolnota ta przezywa kryzys. Jan przypomina im, ze najwazniejsza w zyciu jest Milosc.
Oto przeslanie Jana:
-       Bog jest Miloscia.
-       Kazda ludzka milosc pochodzi od Boga.
-       Dobrze, ze szukacie Boga ale nie oddalajcie sie od tej drogi, spedzajac wiele czasu na dyskusjach o Nim.
-       Gdy prawdziwie milujecie, jestescie w harmonii z Bogiem
·         “każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga”
·         “Gdzie milosc wzajemna i dobroc, tam znajdziesz Boga Zywego.”
·         “Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim… “ (1 J, 23624°
Stary Testament uczyl, jak mozna poznac Boga i Go milowac. Zapowiadal tez, ze kiedys cala ludzkosc pozna Jego prawdziwe Oblicze i wowczas zapanuje wszedzie milosc braterska.
·         “Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę. Niemowlę igrać będzie na norze kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać po całej świętej mej górze, bo kraj się napełni znajomością Pana, na kształt wód, które przepełniają morze.
“W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy”
-       Dla Jana, zyc (w sensie zycia wiecznego) znaczy poznac prawdziwie Boga. On poslal do nas swego Syna, abysmy poznali Go nie takim, jakim Go sobie wyobrazamy ale takim, jakim jest rzeczywiscie, W Jego ludzkiej postaci, w Jego gestach mozemy dostrzec Ojca.
·         “Wy Mnie nazywacie "Nauczycielem" i "Panem" i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.  “ (J 13,13-15)
·         To odkrycie prawdziwej twarzy Boga, zmienia oblicze swiata: dotad bowiem uwazano, ze Bog rozlicza sie z grzesznymi ludzmi i ze trzeba skladac ofiary przeblagalne, aby uzyskac wybaczenie swych grzechow.
W Jezusie Chrystusie odkrywamy Boga bedacego Miloscia i Przebaczeniem. Nie rozlicza sie On z ludzmi tylko zaprasza do nasladowania Go i milowania blizniego.
Ewangelia  wedlug  Jana   15, 9-17
Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.
« To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.”
-       Zrodlem tej radosci jest Milosc Ojca, ktora wyrazila sie w calym zyciu Jezusa.
-       Bog pragnie szczescia czlowieka.
·         “Jak Ojciec Mnie umilowal tak i Ja was umilowalem.”
-       Wszyscy ludzie zaznaja pelnej radosci, gdy poznaja Boga takim, jakim jest naprawde – nie karzacym sedzia ale Ojcem kochajacym swe dzieci…
Juz w czasach Starego testamentu prorocy tlumaczyli, ze jest On Bogiem pelnym wspolczucia i czulosci:
·         “Odkupieni przez Pana powrócą, przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na twarzach: osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie.       (Iz 35,10)
·         Przeciwnie, będzie radość i wesele na zawsze z tego, co Ja stworzę; bo oto Ja uczynię z Jerozolimy wesele i z jej ludu - radość. Rozweselę się z Jerozolimy i rozraduję się z jej ludu. Już się nie usłyszy w niej odgłosów płaczu ni krzyku narzekania   (Iz 65, 18-19)
·         « Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz już bała się złego. Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!» Pan, twój Bóg jest pośród ciebie, Mocarz - On zbawi, uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość    (Sof 3, 14-17)
W Nowym Testamencie czytamy o radosci zaznanej przez tych, ktorzy witaja Jezusa:
·         “Anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: (Lk 2, 10)
Radosc towarzyszy tez narodzinom Jana Chrzciciela:
·         “Anioł rzekł do niego: «Nie bój się Zachariaszu! Twoja  prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. Będzie to dla ciebie radość i wesele; i wielu z jego narodzenia cieszyć się będzie. (Lk 1, 13-14)
Jan wielokrotnie pisze o radosci :
·         « Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. » (J 14, 28)
·         « Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość. Kobieta, gdy rodzi, doznaje smutku, bo przyszła jej godzina. Gdy jednak urodzi dziecię, już nie pamięta o bólu z powodu radości, że się człowiek narodził na świat. Także i wy teraz doznajecie smutku. Znowu jednak was zobaczę, i rozraduje się serce wasze, a radości waszej nikt wam nie zdoła odebrać. W owym zaś dniu o nic Mnie nie będziecie pytać. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje.. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: Proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna. » (J 16, 20-24)
·         « teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. » (J 17,13)
·         « Piszemy to w tym celu, aby nasza radość była pełna. » (1 J 1,4)
·         « Wiele mógłbym wam napisać, ale nie chciałem użyć karty i atramentu. Lecz mam nadzieję, że do was przybędę i osobiście z wami porozmawiam, aby radość nasza była pełna. » (2 J 1,12)
·         «Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego Pana!"  (Mt 25,21)
Pierwsze czytanie - Psalm                       Drugie czytanie - Ewangelia    
Msze św. w języku polskim:

Niedziele i uroczystości - godz. 11.00
Pierwszy piątek miesiąca - godz. 17.30
Pierwsza sobota miesiąca - godz. 9.30

Msze św. w języku francuskim:
Niedziele i uroczystości - 9.45
Każdego 13-go dnia miesiąca - godz. 20.00
Polska Misja Katolicka w Strasburgu
ks. Ryszard Górski
Siedziba: Parafia Notre Dame de Lourdes 9, Rue du Hohwald
67000 Strasbourg
Dojazd: TRAM B - Laiterie
i TRAM F - Porte Blanche
Tel: 03.88.32.31.60

Mission Catholique Polonaise de Strasbourg
Porządek Mszy świętych
Adres
Wróć do spisu treści