Rozważania Biblijne 28.04.2024 - Polska Misja Katolicka Strasbourg

STRASBOURG
POLSKA MISJA KATOLICKA
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Przejdź do treści

Rozważania Biblijne 28.04.2024

Ebene 2
Pierwsze czytanie  -  z Dziejow Apostolskich   9, 26-31
 
Kiedy przybył do Jerozolimy, próbował przyłączyć się do uczniów, lecz wszyscy bali się go, nie wierząc, że jest uczniem. Dopiero Barnaba przygarnął go i zaprowadził do Apostołów, i opowiedział im, jak w drodze [Szaweł] ujrzał Pana, który przemówił do niego, i z jaką siłą przekonania przemawiał w Damaszku w imię Jezusa. Dzięki temu przebywał z nimi w Jerozolimie. Przemawiał też i rozprawiał z hellenistami, którzy usiłowali go zgładzić. Bracia jednak dowiedzieli się o tym, odprowadzili go do Cezarei i wysłali do Tarsu. A Kościół cieszył się pokojem w całej Judei, Galilei i Samarii. Rozwijał się i żył bogobojnie, i napełniał się pociechą Ducha Świętego.
 
-       W poprzednich rozdzialach Dziejow Apostolskich, Lukasz opowiada poczatki Kosciola, zaraz po Zeslaniu Ducha Swietego. Apostolowie Jan i Piotr sa wowczas w centrum jego opowiadania. Nastepnie, poczawszy od sceny ukamieniowania Szczepana, pojawia sie postac Pawla z Tarsu.
 
Pawel jest Zydem – faryzeuszem, ktory uczeszczal do szkoly Gamaliela. Jako gorliwy faryzeusz przesladuje chrzescijan, a po spotkaniu z Jezusem na drodze do Damaszku, nawraca sie i po malu przylacza sie do chrzescijan dzieki Jozefowi, Zydowi-lewicie pochodzacemu z Cypru, ktoremu chrzescijanie nadali przydomek Barnaba, co znaczy “czlowiek pocieszenia”. Bez jego pomocy trudno byloby mu uzyskac zaufanie tych, ktorych wczesniej przesladowal…Barnaba uwierzyl mu i “przygarnął go i zaprowadził do Apostołów, i opowiedział im, jak w drodze [Szaweł] ujrzał Pana, który przemówił do niego, i z jaką siłą przekonania przemawiał w Damaszku w imię Jezusa.”
 
“Przemawiał też i rozprawiał z hellenistami, którzy usiłowali go zgładzić”
 
-       Pawel z Tarsu uwierzyl, ze Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem. Odtad byl przesladowany przez Zydow, uwazajacych go za apostate i heretyka oraz przez chrzescijan, ktorzy obawiali sie go jako tego, ktory ich wczesniej przesladowal.
 
 
·         "Kto jesteś, Panie?" - zapytałem. A Pan odpowiedział: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Alepodnieś się i stań na nogi, bo     ukazałem się tobie po to, aby ustanowić cię sługą i świadkiem tego, co zobaczyłeś, i tego, co ci objawię. Obronię cię przed ludem i przed poganami, do których cię posyłam, abyś otworzył im oczy i odwrócił od ciemności do światła, od władzy szatana do Boga. Aby przez wiarę we Mnie otrzymali odpuszczenie grzechów i dziedzictwo ze świętymi". Temu widzeniu z nieba nie mogłem się sprzeciwić, królu Agryppo! Lecz nawoływałem najprzód mieszkańców Damaszku i Jerozolimy, a potem całej ziemi judzkiej, i pogan, aby pokutowali i nawrócili się do Boga, i pełnili uczynki godne pokuty. Z tego powodu pochwycili mnie Żydzi w świątyni i usiłowali zabić. Ale z pomocą Bożą żyję do dzisiaj i daję świadectwo małym i wielkim, nie głosząc nic ponad to, co przepowiedzieli Prorocy i Mojżesz że Mesjasz ma cierpieć, że pierwszy zmartwychwstanie, że głosić będzie światło zarówno ludowi, jak i poganom». (Dz 26, 15-23)
 
“Kościół cieszył się pokojem w całej Judei, Galilei i Samarii. Rozwijał się i żył bogobojnie, i napełniał się pociechą Ducha Świętego.”
 
-       Zyl bogobojnie czyli zyl w bojazni Bozej.
 
W jezyku biblijnym, slowo bojazn oznacza postawe tego, ktory uznanaje swe slabosci i jednoczesnie wie, ze jest milowany oraz chroniony przez Boga. Taka postawa pierwszych chrzescijan, nie raz zadziwiala i zastanawiala wielu…
 
·         “Widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się.” (Dz 4,13)

Psalm 22, 26-32

Dzięki Tobie moja pieśń pochwalna płynie w wielkim zgromadzeniu.
Śluby me wypełnię wobec bojących się Jego.
Ubodzy będą jedli i nasycą się,
chwalić będą Pana ci, którzy Go szukają.
 
«Niech serca ich żyją na wieki».
Przypomną sobie i wrócą
do Pana wszystkie krańce ziemi;
i oddadzą Mu pokłon
wszystkie szczepy pogańskie,
 
bo władza królewska należy do Pana
i On panuje nad narodami.
Tylko Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi,
przed Nim zegną się wszyscy, którzy w proch zstępują.

A moja dusza będzie żyła dla Niego,
potomstwo moje Jemu będzie służyć,
opowie o Panu pokoleniu przyszłemu,
a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi:
«Pan to uczynił».
 
-       Spiewany dzis psalm 22, zaczyna sie slowami krzyku pelnego cierpienia “ Boze, moj Boze, czemus mnie opuscil?” A konczy sie slowami pelnymi zapalu:
 
Dzięki Tobie moja pieśń pochwalna płynie w wielkim zgromadzeniu… Przypomną sobie i wrócą do Pana wszystkie krańce ziemi… A moja dusza będzie żyła dla Niego, potomstwo moje Jemu będzie służyć…
 
-       Dotyczy on historii calego narodu wybranego. Nawiazuje do czasu zaraz po powrocie z Babilonii: Jerozolima zostala zburzona, Swiatynia zbeszczeszczona, nie rozumieja tego bo dobrze pamietaja obietnice Boga, ze bedzie mieszkal w Niej… Jeszcze w niewoli Babilonskiej, Zydzi przysiegli Bogu, ze jesli wyzwoli ich z tej niewoli i wroca do kraju, odbuduja Swiatynie i w procesji pojda zlozyc w Niej ofiary dziekczynne.
 
Śluby me wypełnię wobec bojących się Jego.”
 
-       chodzi tu o zlozenie ofiar jako votum w odbudowanej Swiatyni
 
 
“ Przypomną sobie i wrócą do Pana wszystkie krańce ziemi; i oddadzą Mu pokłon wszystkie szczepy pogańskie, bo władza królewska należy do Pana i On panuje nad narodami.”
 
-       Doswiadczywszy wybawienia z niewoli, pelni wdziecznosci Bogu i pelni wiary w Niego, dziela sie swa radoscia wyzwolonych.
 
-       Jezus z pewnoscia wielokrotnie spiewal ten psalm. Dzielac ze swym narodem trudnosci, cierpienia, nadzieje i wdziecznosc Bogu Stworzycielowi, wiedzial, ze ludzkosc oczekuje na calkowite i ostateczne wyzwolenie…

Drugie czytanie  -  z pierwszego listu  Jana   3, 18-24

Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą! Po tym poznamy, że jesteśmy z prawdy, i uspokoimy przed Nim nasze serce. A jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko. Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga, i o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania  czynimy to, co się Jemu podoba. Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał
 
-       Czytany dzis fragment zawiera wyjatkowo duzo czasownikow.
 
1.    Dla Jana, wiara nie jest wyrazaniem opini ale czyms egzystencjalnym.
 
Mowi o tym takze przypowiesc o czlowieku i jego dwoch synach, opowiedziana przez Jezusa, a przytoczona przez Mateusza:
 
·         “Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: "Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!" Ten dpowiedział: "Idę, panie!",lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samopowiedział. Ten odparł: "Nie chcę". Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi». Wtedy Jezus rzekł do nich:«Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. “ (Mt 21, 28…)
 
 
- Jezus opowiada te przypowiesc ludziom bardzo wierzacym – starszym ludu i arcykaplanom. To tak, jaby im mowil, ze wiara ktora nie pobudza nas do milowania bliznich, nie jest ta, ktora pochodzi od Boga Milujacego…od Boga ojcow naszych…
 
2.    Juz w Starym Testamencie wielokrotnie jest mowa o milosci Boga i blizniego, takze o tym, ze Bog z milosci stworzyl czlowieka na Swoj obraz i podobienstwo - ze stworzyl go do Milosci.
 
-       Dekalog
 
-       Prorocy
 
·          Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż oczekuje Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim?” (Mi 6,8)
 
-       Jan w typowy dla siebie sposob, przypomina, ze podstawa naszej wiary jest Milosc. Milujac « poznamy, że jesteśmy z prawdy,”
 
O jaka prawde tu chodzi ? O te, ze Bog jest Miloscia, a czlowiek zostal stworzony, by milowac.
 
·         « Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim. » (1 J 4,16)
 
-       Jan dodaje, ze milowanie blizniego jest najlepszym srodkiem do tego, by miec pokoj w sercu. Kiedy sluzymy, przestajemy stawiac siebie w centrum zycia…i przejmowac sie blahostkami.
 
·         “Wy Mnie nazywacie "Nauczycielem" i "Panem" i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywac nogi. Dałem wam bowiem przykład,abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. “(J 13, 13-15)
 
 
·         “Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali». (J 13, 35)
 
-       Bog nie wymaga od nas, abysmy “odczuwali” milosc do kazdego blizniego ale bysmy kazdemu sluzyli, wierzac, ze On reszty dokona, On, ktory miluje kazdego.
 
·         “Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.” (Jk 2, 14-17)
 
·         « Jako dobrzy szafarze różnorakiej łaski Bożej służcie sobie nawzajem tym darem, jaki każdy otrzymał. » (1 P 4, 10)
 
jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga, i o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania  czynimy to, co się Jemu podoba.”
 
-       Kiedy nasze czyny wyplywaja z milosci, nasza modlitwa jest w harmonii z wola Boza, ktora jest sama Miloscia…

Ewangelia   wedlug  Jana 15, 1 - 8

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - jeśli nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami.
 
-       Jest wieczor, dzien przed Meka. Jezus zaczyna zegnac sie z Uczniami….umywa im nogi, zapowiada swe bliskie odejscie i zeslanie Ducha Swietego.
 
-       Jan nie opisuje ustanowienia Eucharystii ale opowiadajac scene mycia nog, przytacza slowa Jezusa mowiacego o winnicy i winie w sposob nawiazujacy do Przymierza.
 
W Starym Testamencie, winnica (jako ze wymaga wielu staran i pracy) byla symbolem Przymierza zawartego miedzy Bogiem i narodem wybranym. Bog jest przedstawiany jako jej wlasciciel, a sama winnica jest narod wybrany.
 
·         “Chcę zaśpiewać memu Przyjacielowi pieśń o Jego miłości ku swojej winnicy! Przyjaciel mój miał winnicę na żyznym pagórku. Otóż okopał ją i oczyścił z kamieni i zasadził w niej szlachetną winorośl; pośrodku niej zbudował wieżę, także i tłocznię w niej wykuł.” (Iz 5, 1-2)
 
-       Wiernosc Boga, wyrazala sie w Jego niesamowitej trosce o winnice. Natomiast postepowanie narodu wybranego bylo zobrazowane w jakosci winogron.
 
·         “Izrael był jak dorodny krzew winny, przynoszący wiele owoców: lecz gdy owoc jego się mnożył, wzrastała liczba ołtarzy; im lepiej działo się w kraju, tym wspanialsze budowano stele.” (Oz 10,1)
 
-       Czesto zdazalo sie, ze winnica wydawala zly owoc, ze winogrono nie dojrzalo czy zgnilo…wyrazalo to niewiernosci Izraela, ktore zakłócały cale zycie socjalne. Wowczas wlasciciel winnicy uskarzal sie:
 
·         “Chcę zaśpiewać memu Przyjacielowi pieśń o Jego miłości ku swojej winnicy! Przyjaciel mój miał winnicę na żyznym pagórku. Otóż okopał ją i oczyścił z kamieni i zasadził w niej szlachetną winorośl; pośrodku niejzbudował wieżę, także i tłocznię w niej wykuł. I spodziewał się, że wyda winogrona, lecz ona cierpkie wydała jagody. «Teraz więc, o mieszkańcy Jeruzalem i mężowie z Judy, rozsądźcie, proszę, między Mną a między winnicą moją. Co jeszcze miałem uczynić winnicy mojej, a nie uczyniłem w niej? Czemu, gdy czekałem, by winogrona wydała, ona cierpkie dała jagody? Więc dobrze! Pokażę wam, co uczynię winnicy mojej: rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono; rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano. Zamienię ją w pustynię, nie będzie przycinana ni plewiona, tak iż wzejdą osty i ciernie. Chmurom zakażę spuszczać na nią deszcz». Otóż winnicą Pana Zastępów jest dom Izraela, a ludzie z Judy szczepem Jego wybranym. Oczekiwał On tam sprawiedliwości, a oto rozlew krwi, i prawowierności, a oto krzyk grozy.” (Iz 5, 1-7)
 
-       Czesto dochodzilo do niewiernosci z powodu przywodwcow Izraela.
 
·         « Liczni pasterze zniszczyli moją winnicę, stratowali moją posiadłość. Obrócili moje ulubione pole w dzikie pustkowie. » (Jr 12,10)
 
-       Troskliwy Wlasciciel winnicy nie traci czasu na rozwazaniu o nieurodzajach…i zapowiada, ze pewnego dnia, ta sama winnica, wyda dobry i obfity owoc… :
 
·         « W ów dzień [powiedzą]: Winnica urocza! Śpiewajcie o niej! Ja, Pan, jestem jej stróżem; podlewam ją co chwila,
by jej co złego nie spotkało, strzegę jej w dzień i w nocy.
Nie czuję gniewu. Niech Mi kto sprawi [w niej] ciernie i głogi! Wypowiem mu wojnę, spalę je wszystkie razem! Albo raczej niech się uchwyci mojej opieki, i zawrze pokój ze Mną, pokój ze Mną niech zawrze! W przyszłości Jakub się zakorzeni, Izrael zakwitnie i rozrośnie się, i napełni powierzchnię ziemi owocami.“ (Iz 27, 2-6)
 
-       Bog wielokrotnie zapowiadal zawracie Nowego Przymierza.
 
·           Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela <i z domem judzkim> nowe przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana. Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: "Poznajcie Pana!" Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał».   (Jr 31, 31-34).
 
-       Jezus poslugujac sie obrazem winnicy tlumaczy, ze przyszedl, by zrealizowac to Nowe Przymierze…mimo, ze nie wymawia slowa Nowe Przymierze, wszyscy rozumieja, ze o to wlasnie chodzi: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia… Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was…. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami…. »
 
« Wytrwajcie we Mnie »
 
-       Trwac w Nim, znaczy dac sie calkowicie przeniknac slowom : « Kto trwa we Mnie… ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. »
 
Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. „
 
-       Niewiernosci narodu wybranego, wyplywaly miedzy innymi ze zlej znajomosci Boga ale tez z obierania blednych drog idolatrii.
 
-       Dzieki Slowu Jezusa, mozemy poznac Ojca takim, jakim jest naprawde: Tym, ktory zaprasza nas do uczestniczenia w wiernosci Syna, poprzez trwanie we wszczepieniu w Niego (przez Chrzest Swiety zostalismy w Niego wszczepieni).
 
·         Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich». (J 17,25-26)

CREATED BY  M. KŁOBUCHOWSKI
MISSION CATHOLIQUE POLONAISE DE STRASBOURG
Wróć do spisu treści